Małgorzata Dorota Winiarczyk-Kossakowska, urodzona 6 czerwca 1961 roku w Staszowie, była renomowaną polską politolog oraz utalentowaną polityk. Jej działalność obejmowała również pracę jako nauczycielka akademicka, a także pełnienie funkcji posłanki w Sejmie w drugiej i czwartej kadencji.
Winiarczyk-Kossakowska zmarła 22 sierpnia 2024 roku, pozostawiając po sobie znaczący wkład w polską politykę oraz naukę. Jej kariera była pełna osiągnięć, które miały wpływ na kształtowanie polskiego życia publicznego.
Życiorys
Wykształcenie i praca naukowo-dydaktyczna
W 1985 roku Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później, w 1989, uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie w Rostowie nad Donem, dzięki stypendium przyznanemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W 2009 roku na tym samym wydziale, na którym rozpoczęła swoją akademicką karierę, uzyskała habilitację w zakresie nauk o polityce.
W latach 2001-2007 piastowała stanowisko adiunkta w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie. Dalszym krokiem w jej karierze naukowej było zatrudnienie w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadziła badania i zajęcia ze studentami. Była także nauczycielem akademickim w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Akademii Obrony Narodowej oraz profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Wśród jej publikacji znajduje się monografia zatytułowana „Ustawy III Rzeczypospolitej o stosunku państwa do kościołów chrześcijańskich”, która dowodzi wiedzy oraz zaangażowania Małgorzaty Winiarczyk-Kossakowskiej w trudne tematy związane z polityką i społeczeństwem.
Działalność polityczna
Winiarczyk-Kossakowska rozpoczęła swoją karierę polityczną w latach 80., kiedy to była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej rozwiązaniu w 1990 roku weszła w struktury Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Na początku lat 90. aktywnie uczestniczyła w zespołach parlamentarnych oraz samorządowych związanych z tą partią, pracując także w biurze klubu parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W 1993 i 2001 roku zdobyła miejsce w Sejmie, reprezentując odpowiednio okręg elbląski oraz kielecki. W trakcie IV kadencji Sejmu pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Na krótko, od maja do lipca 2004 roku, była również deputowaną do Parlamentu Europejskiego V kadencji.
W rządzie Włodzimierza Cimoszewicza Winiarczyk-Kossakowska zajmowała się sprawami administracji jako wiceminister spraw wewnętrznych. W latach 1998–2001 zasiadała w sejmiku pomorskim, będąc doradcą Aleksandra Kwaśniewskiego. Po odejściu z SLD w 2004 roku przystąpiła do Socjaldemokracji Polskiej, gdzie aktywnie działała w zarządzie krajowym.
Pomimo kilku nieudanych prób dostania się do Sejmu oraz Parlamentu Europejskiego w latach 2010-2014, jej zaangażowanie w sprawy polityczne pozostało silne. W 2010 roku wzięła udział w kampanii Grzegorza Napieralskiego na prezydenta RP, a następnie pełniła funkcję dyrektora klubu poselskiego SLD. Ostatnie lata jej kariery związane były z działalnością w nowej formacji politycznej, a w 2022 roku odeszła z przekształconego SLD Nowej Lewicy. Winiarczyk-Kossakowska ma także na koncie członkostwo w zarządzie głównym Stowarzyszenia Parlamentarzystów Polskich.
Jej doświadczenie w polityce oraz działalności akademickiej ukazuje szeroką paletę umiejętności i zaangażowania w sprawy publiczne, które są istotne dla rozwoju polskiego społeczeństwa.
Publikacje
Wśród publikacji Małgorzaty Winiarczyk-Kossakowskiej można znaleźć istotne dzieło dotyczące relacji między państwem a kościołami chrześcijańskimi. Ustawy III Rzeczypospolitej o stosunku państwa do kościołów chrześcijańskich to ważna pozycja, wydana przez Dom Wydawniczy Elipsa w Warszawie w 2004 roku.
Odznaczenia
W 1997 roku Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, co jest znaczącym wyróżnieniem w Polsce. Odznaczenie to zostało jej przyznane przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Przypisy
- Nie żyje była posłanka SLD Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska. tvp.info, 27.08.2024 r. [dostęp 27.08.2024 r.]
- Oktawia Kromer: Rozłam w warszawskiej Nowej Lewicy. Kto odszedł i dlaczego?. wyborcza.pl, 04.02.2022 r. [dostęp 04.02.2022 r.]
- Renata Grochal: Cześć, jestem Grzesiek. wyborcza.pl, 06.03.2011 r. [dostęp 15.07.2015 r.]
- Instytut Stosunków Międzynarodowych. aon.edu.pl. [dostęp 15.07.2015 r.]
- Władze Stowarzyszenia. parlamentarzysci.org. [dostęp 18.07.2015 r.]
- Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska: Ustawy III Rzeczypospolitej o stosunku państwa do kościołów chrześcijańskich. Warszawa: Elipsa, 2004.
- M.P. z 1998 r. nr 5, poz. 86.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Józef Małobęcki | Jerzy Stępień | Zdzisław Kałamaga | Michał Skotnicki | Andrzej Iskra | Grzegorz Forkasiewicz | Romuald Garczewski | Józef Bryk (ur. 1960) | Arnold Masin | Henryk AlberaOceń: Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska