Józef Małobęcki


Józef Feliks Małobęcki, urodzony 4 sierpnia 1952 roku w Staszowie, jest postacią, która odegrała znaczącą rolę jako działacz opozycji demokratycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Jego działalność w okresie PRL, kiedy to społeczeństwo borykało się z ograniczeniami politycznymi i brakiem swobód obywatelskich, z pewnością miała istotny wpływ na późniejsze zmiany w kraju.

Życiorys

Józef Małobęcki był synem Antoniego i Janiny, których wartości i nauki niewątpliwie wpłynęły na jego życie. Po ukończeniu Pomaturalnego Studium Energetycznego w Radomiu w 1974 roku, rozpoczął swoją karierę zawodową w Zakładzie Remontowym Energetyki w Katowicach, gdzie pracował do 1976 roku. Następnie piastował funkcję sztygara zmianowego na oddziale grzewczym w Kopalniach i Zakładach Przetwórstwa Siarki Siarkopol, szczególnie w Kopalni w Grzybowie.

Rok 1980 był przełomowy w jego życiu, gdyż stał się aktywnym działaczem Solidarności. Małobęcki był współzałożycielem komórek tej organizacji w swoim miejscu pracy. Wziął również udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów „Solidarności” w Gdańsku, gdzie został wybrany na członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, reprezentując region „Ziemia Sandomierska”. Niestety, w dniu, kiedy wprowadzono stan wojenny, został zatrzymany w Ostródzie.

W wyniku swojego zaangażowania, Józef Małobęcki został internowany w Iławie, a potem od 19 stycznia 1982 roku w OO Rzeszów-Załęże. Udało mu się uzyskać wolność 29 kwietnia 1982 roku. W tym samym roku, we wrześniu, zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Polski w 2010 roku, Małobęcki aktywnie angażował się w działania społeczne, między innymi podejmując się inicjatywy zmiany nazw komunistycznych ulic w Staszowie.

W 2023 roku, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, był fundatorem obelisku, który znajduje się w parku im. Adama Bienia w Staszowie. To wydarzenie miało na celu oddanie hołdu św. Janowi Pawłowi II oraz wyrażenie wdzięczności NSZZ Solidarności za walkę o wolność i niepodległość w czasach komunistycznych. Małobęcki również przypomniał o ofiarach stanu wojennego, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku.

Autor wspomnień zatytułowanych „Od staszowskiego działacza do członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i dalsze dzieje” z 1991 roku dokumentuje swoje doświadczenia oraz walkę o wolność, co stanowi ważny głos w historii regionu i kraju.

Odznaczenia i wyróżnienia

Józef Małobęcki jest osobą, która została uhonorowana licznymi odznaczeniami, co świadczy o jego ogromnym wkładzie w działalność na rzecz społeczeństwa oraz jego poświęceniu dla kraju.

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 14 sierpnia 2017,
  • Krzyż Wolności i Solidarności, otrzymany 20 marca 2017,
  • Medal „Pro Patria” zdobyty w 2018 roku,
  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznany w tym samym roku,
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, którego wręczenie miało miejsce w 2020 roku,
  • tytuł „Zasłużony dla miasta i gminy Staszów”, uzyskany w 1995 roku,
  • nagroda „Żeby Polska była Polską” przyznana przez Towarzystwo Patriotyczne w 2013 roku.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że jego działalność została uhonorowana obeliskiem w Staszowie, który upamiętnia jego zasługi oraz wkład w działania NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie to miało miejsce w kontekście dziedzictwa kulturowego regionu.

Przypisy

  1. 33 osoby z województwa świętokrzyskiego z Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Zobacz kto został odznaczony [LISTA]. echodnia.eu, 10.09.2020 r. [dostęp 19.09.2020 r.]
  2. a b c d e f g h Józef Małobęcki. Encyklopedia Solidarności. [dostęp 04.12.2019 r.]
  3. a b Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych". Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 04.12.2019 r.]
  4. Wręczenie nagród "Żeby Polska Była Polską" [online], vod.gazetapolska.pl, 26.11.2013 r. [dostęp 03.03.2020 r.]
  5. M.P. z 2017 r. poz. 1069 „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”.
  6. M.P. z 2017 r. poz. 474 „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.

Oceń: Józef Małobęcki

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:18