Dow Szniper, znany jako żydowski działacz ruchu oporu, urodził się w Staszowie. Jego życie zakończyło się tragicznie w Warszawie w sierpniu 1944 roku.
Był on uczestnikiem powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce w czasie II wojny światowej. Jego działania w okresie brutalnych prześladowań Żydów pozostają znaczącym punktem w historii ruchu oporu przeciwko okupacji.
Życiorys
W okresie II wojny światowej Dow Szniper przeszedł dramatyczną drogę, kiedy to został zmuszony do życia w getcie warszawskim. Jako aktywny członek organizacji Haszomer Hacair dołączył do ruchu oporu, angażując się w działania Żydowskiej Organizacji Bojowej.
W czasie powstania w getcie, stał na czele jednej z czterech grup bojowych tej organizacji. W nocy z 8 na 9 maja 1943 roku, współpracując z towarzyszami, został ewakuowany z getta kanałami przez Kazika Ratajzera. Ich grupa, licząca około 30 bojowników, dotarła do ulicy Prostej 10 maja, gdzie podstawiona ciężarówka przewiozła ich do lasu w Łomiankach, niedaleko Warszawy.
Do lipca 1944 roku walczył w partyzantce w okolicznych lasach wyszkowskich. Po tym czasie wrócił do Warszawy, gdzie znalazł schronienie w mieszkaniu przy ulicy Rakowieckiej 24, dzieląc przestrzeń z Jankiem Bilakiem, Chaną Kryształ-Fryszdorf oraz Pniną Grynszpan. Niestety, po wybuchu powstania warszawskiego musieli opuścić to miejsce, gdyż właścicielka mieszkania cofnęła im możliwość schronienia.
Na ulicy zostali aresztowani przez Niemców i z innymi zatrzymanymi Polakami eskortowani do siedziby Gestapo, znajdującej się w alei Szucha. W dramatycznych okolicznościach, Pnina i Chana, razem z innymi kobietami, zostały zwolnione, jednak Dow wykazał się niesamowitą odwagą przed budynkiem Gestapo, chwycił za broń i oddał kilka strzałów w kierunku Niemców. Niestety, po chwili został tam z premierem Jankielem Bilakiem zastrzelony na miejscu.
Upamiętnienie
– Nazwisko Dowa Sznipera jest obecne na tablicy pamiątkowej, która została umieszczona w pobliżu pomnika Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, znajdującego się przy ulicy Prostej 51 w Warszawie.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Grzegorz Ślusarz | Zygmunt Skuza | Marek Boroń | Julian Maj (generał)Oceń: Dow Szniper