20 października 2024 roku w Sielcu odbyła się uroczystość upamiętniająca trzech żołnierzy Armii Krajowej, którzy stracili życie w 1943 roku. Wydarzenie miało miejsce w kaplicy pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Główna część ceremonii rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył ksiądz z pobliskiej parafii, angażując w modlitwę lokalną społeczność oraz rodziny pomordowanych.
W uroczystości uczestniczyli nie tylko bliscy zamordowanych, ale także lokalne władze oraz młodzież, w tym przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej. Po mszy świętej złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze przed pamiątkową tablicą, co stanowiło symboliczne wyrażenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Wśród uczestników obecni byli m.in. burmistrz miasta, członkowie powiatu oraz harcerze.
Trzej żołnierze Armii Krajowej, Jan Kozioł, Stanisław Nowak i Franciszek Kaliciński, nie uciekli od tortur w niemieckim posterunku, nie zdradzając nazwisk swoich współpracowników. Ich bohaterska postawa i oddanie dla Polski zakończyły się egzekucją przeprowadzoną przez żandarmów, która miała miejsce na cmentarzu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Sielcu. Uroczystość była nie tylko hołdem dla pomordowanych, ale także okazją do refleksji nad wartością pamięci historycznej w lokalnej społeczności.
Źródło: Urząd Miasta Staszów
Oceń: Uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę zbrodni w Sielcu
Zobacz Także