Cmentarz żydowski w Staszowie (stary)


Stary cmentarz żydowski w Staszowie jest historycznym miejscem, które datuje się na XVIII wiek. Zlokalizowany jest przy ulicy J. Piłsudskiego i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego, co podkreśla jego znaczenie kulturowe i historyczne.

Pierwszy kirkut w Staszowie został założony na początku XVIII stulecia, na mocy przywileju wydanego przez Elżbietę Sienawską w 1718 roku. Przywilej ten zapewniał staszowskim Żydom prawo do zamieszkania w mieście, a także zezwalał na budowę bóżnicy oraz zakładanie cmentarza żydowskiego. Cmentarz ponownie został odnotowany w historycznych dokumentach w 1772 roku, kiedy książę August Aleksander Czartoryski potwierdził przywileje dla gminy żydowskiej, podkreślając ich prawo do korzystania z bożnicy i posiadania kirkutu, co zabrzmiało w słowach: “Gdyby z dawna w tymże mieście mieli używanie bożnicy i utrzymanie kirkuta beż żadnej duchowieństwa przeszkody żydzi też sam in futurum mieć mają.”

Cmentarz ten funkcjonował przez około sto lat. W 1925 roku gmina żydowska podjęła działania w celu naprawy muru cmentarnego, co świadczy o dbałości o dziedzictwo. Niestety, z biegiem czasu, z powodu dewastacji, obecnie na terenie kirkutu nie zachowały się żadne macewy, co stanowi smutny świadek minionej historii i kultury żydowskiej w Staszowie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Cmentarz przy ul. K. Świerczewskiego, Staszów [online], Wirtualny Sztetl [dostęp 17.04.2023 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Parafia św. Barbary w Staszowie | Cmentarz żydowski w Staszowie

Oceń: Cmentarz żydowski w Staszowie (stary)

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:25