Dariusz Kalina, urodzony 10 marca 1963 roku w Staszowie, jest znanym polskim historykiem oraz regionalistą. Jego prace koncentrują się na badaniach dotyczących historii miejscowości oraz zabytków z obszaru dawnego województwa sandomierskiego.
Kalina jest autorem oraz współautorem wielu książek i publikacji historycznych, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia lokalnej historii oraz kultury tego regionu.
Życiorys
Dariusz Kalina to wybitna postać związana z regionem świętokrzyskim. Uczył się w II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. W 1989 roku uzyskał dyplom na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie jego praca magisterska pod kierunkiem prof. Wacława Urbana nosiła tytuł „Kalwini na Ukrainie”.
Kalina rozpoczął swoją karierę zawodową jako nauczyciel historii, pracując przez dwanaście lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kielcach. W następnych latach, od 2001 do 2012 roku, współpracował z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, a w 2009 roku objął stanowisko dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach.
Od 1994 roku Dariusz Kalina jest inicjatorem licznych wystaw oraz konferencji, które mają na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Kielecczyzny. Jego zasługi zostały docenione w 2010 roku, kiedy to otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chęciny, w uznaniu za jego zaangażowanie w pielęgnowanie lokalnych tradycji i kultury.
Kalina współpracuje z lokalnymi władzami, proboszczami oraz stowarzyszeniami regionalnymi, będąc aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Karczówki w Kielcach oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chęcińskiej. Dodatkowo, pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Szlak Braci Polskich.
Jego zainteresowania nie ograniczają się wyłącznie do historii i architektury. Dariusz Kalina jest również pasjonatem religioznawstwa, a szczególnie interesuje go protestantyzm w Polsce oraz dziedzictwo kulturowe braci polskich. Niezwykłą fascynację budzą w nim również postacie Kaspra Fodygi oraz Franciszki z Krasińskich Wettyn.
Przypisy
- Lid/, Historyk Dariusz Kalina honorowym obywatelem Chęcin, „echodnia.eu” [dostęp 25.08.2017 r.]
Oceń: Dariusz Kalina