20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji


Dnia 10 grudnia 2024 roku w Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającej 20. rocznicy powstania systemu ochrony praw człowieka w polskiej Policji. Uroczystość zgromadziła wielu przedstawicieli Policji oraz instytucji zajmujących się ochroną praw człowieka. Podczas wydarzenia wręczono odznaczenia oraz omawiano istotę praworządności w działalności Policji.

System ochrony praw człowieka w Policji, funkcjonujący od blisko dwóch dekad, stał się europejskim ewenementem. Od jego powstania zidentyfikowano potrzebę powołania pełnomocników ds. ochrony praw człowieka w jednostkach policyjnych, co miało na celu wzmocnienie działań w tym zakresie. Dzięki duplikacji regionalnych zespołów, z biegiem lat udało się wprowadzić liczne programy oraz projekty edukacyjne, a także zrealizować długoterminowe plany dotyczące ochrony praw człowieka.

Podczas uroczystości I zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Roman Kuster, wręczył odznaczenia państwowe, akty mianowania oraz listy gratulacyjne policyjnym pełnomocnikom i członkom zespołów. Wydarzenie było także znaczącą okazją do przeprowadzenia dyskusji na temat praw człowieka i roli Policji w ich ochronie. W tej części wystąpienia prowadzili przedstawiciele zarówno instytucji krajowych, jak i międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych, którzy podzielili się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w obszarze ochrony praw człowieka.

Źródło: Policja Staszów


Oceń: 20-lecie systemu ochrony praw człowieka w Policji

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:23


Zobacz Także