UWAGA! Dołącz do nowej grupy Staszów - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100-lecie obecności kobiet w Policji – historia i osiągnięcia


Dokładnie 26 lutego 2025 roku przypada setna rocznica utworzenia policji kobiecej w Polsce. Historia ta sięga roku 1925, kiedy to minister spraw wewnętrznych, Cyryl Ratajski, zainicjował szkolenie dla pierwszych policjantek. Działania te były początkiem długiej i trudnej drogi, na której kobiety zaczęły zdobywać swoje miejsce w strukturach policyjnych, wprowadzając nowe standardy i podejście do pracy w policji.

Powstanie policji kobiecej było niewątpliwie ważnym krokiem w kierunku integracji kobiet w służbie publicznej, jednak trzeba było pokonać liczne przeszkody. Na początku ich działalność skupiała się głównie na walce z problemem nierządu i handlem ludźmi. W 1925 roku w Warszawie odbył się pierwszy kurs szkoleniowy, w którym wzięło udział 30 kobiet. W kolejnych latach liczba kobiet w policji rosła, jednak ich potencjał był często niedostatecznie wykorzystywany. Ostatecznie, dzięki determinacji i ciężkiej pracy, policjantki zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

W miarę upływu lat, działania policji kobiecej stały się coraz bardziej zróżnicowane. W 1935 roku rozpoczęto bardziej przemyślane podejście do kwestii kobiet w policji, co zaowocowało dalekosiężnymi reformami. Wprowadzono nowe programy szkoleniowe oraz kursy przygotowawcze, co pozwoliło na skuteczniejsze przeprowadzanie działań policyjnych. Kobiety zyskały nie tylko nowe umiejętności, ale także stały się pełnoprawnymi funkcjonariuszkami, co miało pozytywny wpływ na postrzeganie ich roli w społeczeństwie.

Obecnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, co świadczy o tym, jak znaczny postęp dokonano w przeciągu ostatnich 100 lat. Policjantki zajmują różnorodne stanowiska w strukturach policyjnych, wykazując się profesjonalizmem i oddaniem służbie. Osiągnięcia policji kobiecej są nie tylko wyrazem historycznych zmian, ale także testamentem dla przyszłych pokoleń kobiet pragnących pełnić służbę w tej ważnej instytucji publicznej.

Źródło: Policja Staszów


Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji – historia i osiągnięcia

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:11


Zobacz Także